• Npint

מה הקטע של אנשים במאניה או בשימוש, עם ההתיחסות לכסף?

כסף קשור להרגשת שליטה, מעמד חברתי, אינטרקציה בין אנשים, ולקיום בסיסי.

במחלקה הפסיכיאטרית הסגורה רואים אנשים שנמצאים במאניה סוחרים בינהם כל הזמן. אנשים שמצב רגיל לא אכפת להם לנצח בשש-בש הופכים למניפולטורים, מנהלים משא ומתן ערמומי והבנה של חולשות האחר, ומשאירים את החברים שלהם לאישפוז בלי חפצים אישיים כשהם חייבים להם גם את הנעלים שלהם. מחוץ למחלקה הסגורה אנשים במאניה או בהיי מוציאים כספים בלי הכרה או מנסים לגרום לאחרים קרובים להוציא כספים. אנשים במתח הופכים לקמצנים גדולים. לא מוכנים להוציא אגורה. חלק מהאנשים שחוו פגיעה מינית בילדות מידי אדם קרוב, מתארים שבזמן שימוש נושא הכסף הוא חלק מרכזי אצלם: כשהיו בשימוש, וגם בתחילת השיקום הם לא הרגישו טוב אם לא היו להם סכומי כסף גדולים בכיס, והם אומרים שיכלו להוציא בקלות כסף מאנשים תוך שקרים ומניפולציות.


כסף בסיסי לקיום. וחשוב לא פחות כסף הוא סממן למיקום שלך בחברה. אצל הזנבנים, ציפורים שחיות במדבר, הזכר השליט מוצא הכי טוב אוכל ומאכיל בכוח את הזכרים האחרים שהרבה פעמים מנסים להתנגד ל"מתנה" הזו. זה לא נעשה מטוב לב. זה מקבע את המעמד שלו: הוא היחיד שמזדווג עם הנקבות. בניסוי פסיכולוגי שנוי במחלוקת בארה"ב חילקו קבוצה של סטודנטים לסוהרים ואסירים. ל"סוהרים" ניתנה הנחיה שאם ה"אסירים" לא יעשו מה שאומרים להם הם צריכים להעניש אותם. עד מהרה הסוהרים הפכו לכל כך קשוחים שהיה צורך להפסיק את הניסוי.


אנשים רגישים מאד לפגיעה במעמד החברתי שלהם. ככל שאתה בטוח פחות ומתוח יותר הדבר בולט יותר. כשנמצאים במתח גבוה הדבר הופך לשרידתי וקשור מאד לשליטה בסיטואציה, האדם דואג לשמר את מעמדו : בנעימים - ע"י נתינה לאחר, במסחר ומשא ומתן שיודע לצפות איך האחר יגיב, שמתמרן את האחר לרצון שלי - ונותן הרגשת שליטה, או בזעם ותוקפנות מתפרצת.


הצעדים הראשונים ב 12 הצעדים הם אם כך לא פשוטים לישום: מתוך מצב של מתח גבוה ודחף גדול לשימוש, קשה מאד להודות בחוסר האונים, לוותר על הדחף לשליטה, להודות שיש כוח גדול מאיתנו, ולסמוך על כוח אחר שינהג בלי שאנחנו לוחצים על הבקרסים ממושב הנוסע...


הבנת המניעים אחרי שלל ההתנהגויות שקשורות לנושא הכספי חשובה גם למטפלים ובני המשפחה:

הצורך בשליטה בתוך מצב של מאניה פרועה יכול להתבטא גם בנסיונות להנאה מהיכולת לצפות את ההתנהגויות של האחר, מניפולציות כדי לגרום לתגובה צפויה מראש, והתנגדות עזה לכל נסיון של כפיית פתרון סמכותי מבחוץ. שלל פתרונות יצירתיים כמו "מסכים להתאשפז ולהגיע לשיחות רק אם גם אתם תבואו איתי כי אני יודע שאתם מאד פגועים וצריכים עזרה .." ששומרים על תחושת הערך והמעמד של אדם כהורה או כבן המייטיב או גשווה בין שווים. גישות טיפוליות יעילות כמו גישת הראיון המוטיבציוני לוקחות את זה בחשבון.
^תודה לישראל . על המטאפורה עם המכונית והנוסע.

^^ תקיפה מינית פוגעת בבסיס הסטטוס של האדם כאדם בעל רצון חופשי והופת אותו לחפץ.

19 צפיות2תגובות

           נירופדגוגיה ישראלית,   פדגוגיה עצמית,   חקר מוח יישומי,   התמכרות,    ניירוטריט 

 ד"ר אהוד נורי              ד"ר יעל עדיני

 

 

כל הזכויות שמורות ©