• Npint

מה ההבדל בין הזיה לסיוט בזמן שינה ?

עודכן ב: 23 אוג 2020

ההבדל בין הזיה לחלום , או לסיוט שמתרחש כדי שינה, הוא שבהזיה אתה ער ומתפקד, מבצע פעולות: הולך, מושך צינורות, מזיז דברים, אתה בהכרה - ועדין מאמין שמה שאתה חווה אמיתי.


לדוגמה:

הזייה פרנואידית מוכרת: בנאדם במצב פסיכוטי ובמתח גבוה הולך ברחוב ובטוח שהאיש עם הגרביים האדומות הוא סוכן של השב"ק שעוקב אחריו. ההזיה הזו היא הזיה שכיחה מאד. בדרך כלל המקור שלה הוא במחשבות הפנימיות שהבנאדם מרגיש לא שייך לחברה, או אשם, או מתבייש במה שהוא עושה, ומרגיש: החברה נגדי, או החברה מאשימה אותי, הרגשה לא טובה משולבת עם מתח מאד גבוה. כשזה קורה הבנאדם ער, והולך ומרגיש, אבל הפרשנות שלו היא שלילית וחשדנית, והוא רואה יותר את "הירהורי ליבו" ופחות ופחות מה שבאמת קורה בחוץ.


איך קורת הזיה?

כשאדם ער, הוא מחליט מה הוא רואה על סמך 2 מקורות: אינפורמציה שהוא מקבל מהחושים (ראיה, שמיעה וכו) ואינפורמציה שהוא לוקח מהזיכרון, כמו שכשלא שומעים טוב, מנחשים פחות או יותר לפי ההקשר ולפי קיטעי דברים ותמונות מה נאמר.

אבל בהזייה, האדם ער, והוא כל כך מתוח, ומרגיש שכולם נגדו, שהמוח עובד בטורים גבוהים, משער השערות מה קורה כדי להיות מוכן לכל סכנה, והמוח שלו עובד כל כך מהר שהוא מחליט מראש, מה הוא רואה, בלי לחכות לאינפורמציה האמיתית מהעולם החיצוני. הדריכות כל כך רבה שהאדם מפרש כרצונו אפילו רעשי רקע שבקושי נשמעים ומלביש עליהם פרשנויות שנמצאות רק במחשבות שלו. ולכן אדם שומע קולות, ורואה מראות, ומסיק מסקנות, שאינן קשורות למציאות האמיתית. כמו במקרה הזה שמאמינים שמישהו רודף אחרי. זה יכול לקרות לכולם! ונובע ממצב של סטראס קיצוני.


מה ההבדל בין חלום להזיה מבחינת המנגנון?

כולנו עושים כאלה חיבורים בזמן שאנחנו חולמים. בחלומות אנחנו מחברים כל מיני קטעים של דברים שקרו לנו היום, וסיפורים ששמענו, ומחשבות שהיו לנו, והמוח מחבר אותם במהירות רבה. זה חלק מהתפקיד של החלום, לחשוב בלי שאנחנו מודעים לכך, לעבד את האינפורמציה והרגשות שלנו בזמן שאנחנו ישנים, ואין קלט חדש. העיניים עצומות, האוזניים לא שומעות. ההגיון מנותק.


בהזיה זה דומה לחלום, אבל המוח מדכא את הקלטים והמראות האמיתיים והפרשנויות הרגילות שלנו, ואת כל ההגיון, ומה סביר ומה לא, הקסקדה של הפחד והשרידה מנתקת את החלק החושב רציונאלית, והולכים לכיוון של פרשנויות שמתאימות לרגש שלנו.


דוגמה להזיה במצב של מחלה

הזיה מרגישה מאד אמיתית, והיא יכולה לקרות לכל אחד במצב של מצוקה ורגש גבוה. לדוגמה:

הזייה של חולת קורונה מונשמת שסובלת ממצוקה נשימתית, וחוסר חמצן: "קים ויקטורי שכבה משותקת במיטה ונשרפה למוות. מישהו הציל אותה ברגע האחרון, ולפתע היא הפכה לפסל קרח על שולחן מהודר בספינת תענוגות. בהמשך ערכו עליה ניסיונות במעבדה יפנית, ואז תקפו אותה חתולים. סיוטים כאלו ליוו את ויקטורי בזמן שאושפזה בגלל כשל נשימתי חריף בשל וירוס הקורונה. מי שמכיר את ההתפתחויות בזמן הקורונה, יכול לזהות שמדור כאן בחשיבה דמוית חלום, אבל קים ויקטורי היתה ערה.

הסיוטים גרמו לה למשוך החוצה ולנתק את צינור ההנשמה שלה. בפעם אחרת היא נפלה לרצפה מכיסא ביחידה לטיפול נמרץ. "זה הרגיש כל כך אמיתי, הייתי מבועתת " (מתוך אתר עיתון הארץ 3-7-20 על פי הניו-יורק טיימס).


ראו גם הזיות שכיחות בפסיכוזה12 צפיות0 תגובות

          ,    נירופדגוגיה ישראלית,   פדגוגיה עצמית,  חקר מוח יישומי,    התמכרות,    ניירוטריט 

 ד"ר אהוד נורי             ד"ר יעל עדיני 

 

 

כל הזכויות שמורות ©