• Npint

נוירוני מראה: מאמפתיה, ועד כוח גדול ממני

עודכן ב: מאי 16

מחקרים מראים שיש במוח נוירונים מיוחדים שנקראים נויירוני מראה. הנוירונים האלה מאפשרים חיקוי, אמפתיה, הזדהות עם אחרים, ואפילו זהות איתם בתנועה וברגש.

הנוירונים האלה מגיבים כאשר אנחנו עושים תנועה כלשהיא. נניח, מושיטים יד לקחת תפוח, או בועטים בכדור במשחק כדורגל. מחייכים, או חושפים שיניים בזעם. מה שמעניין הוא שחלק מאותם נוירונים פועל גם שאנחנו רואים מישהו אחר עושה את הפעולות האלה, בלי שאנחנו עצמנו עשינו בפועל אף תנועה. ההפעלה ההדדית הזו שאנחנו מפעילים זה את המוח של השני, ע"י תנועות וגם ע"י ביטויים של רגש, מאפשרת סינכרון בין אנשים, חיקוי, אמפתיה, חיבור ריגשי, והזדהות.


נוירוני מראה, אמפתיה, והעברת רגשות


נוירוני מראה מאפשרים לנו לחקות תנועות של אנשים אחרים, ולחוות את הרגש שנלווה אליהם. במקרי קיצון היא גורמת לנו "להתמזג" איתם...איך זה קורה?

כל תנועה שאנחנו עושים פועלת על פי תוכנית מסודרת ש"כתובה" ברצף של נוירונים מחוברים במוח.


כשאנחנו מסתכלים באדם אחר עושה פעולה "תוכנית הפעולה" הזו מתעוררת גם במוח שלנו ומאפשרת לנו לחקות את התנועה. כמובן, קל יותר לחקות תנועות פשוטות, וכאלה שחוזרות הרבה פעמים וללמוד לעשות אותן.


נרחיב ונאמר: ממצא דומה לגבי נוירוני מראה ותנועה פיזית נמצא גם לגבי חיבור ריגשי עם אנשים אחרים: חוקרים הראו שאם אנחנו רואים אדם מולנו מחייך מופעלים במוח אזורים שמפעילים תנועות של חיוך, שפועלים כאילו אני חייכתי בעצמי , ויחד איתם מופעלים אזוריי מוח שקשורים לרגש שמלווה אותו.


תנועות מעוררות רגשות:


נסו בעצמכם: קחו עיפרון שימו אותו לרוחב הפה כך שהקצוות של הפה יעלו כלפי מעלה, ותיווצר צורה של חיוך. איזה רגש מתעורר אצלכם? נסו להרגיש כעס בזמן שקצות הפה מורמות ע"י העפרון ל "חיוך". זה מצליח? אפשר גם הפוך. לכווץ את הפה ובין הגבות בצורה של כעס ולחשוב מחשבות מחיכות. זה מצליח?


דוגמה לחיבור ריגשי ותוצאותיו: הזדהות השלכתית

חיבור ריגשי-אמפתי שנוצר כנ"ל, מאפשר למטפל ולמטופל להסתנכרן זה עם זה, לנוע בשביליי חשיבה ורגש דומים, תוך הפעלת קבוצות נוירונים דומות במוחותיהם, וכך, להרגיש בפועל, את רגשותיו של האחר ולראות את נקודת המבט שלו. יש מטופלים שמעוררים אמפתיה וחיבור כה גדולים שלפעמים הם חשים שיש להם יכולת טלפתית. בשנתיים האחרונות יצא לי לחוות באופן אישי שניי רגשות שאינם שלי ובד"כ זרים לי מאד בעקבות חיבור רגשי עם אחרים, והחוויה יש לציין מאד מפתיעה.


של מי הרגש הזה? או איך מבדילים בין עצמי לאחר?


אם אותם נוירונים פועלים גם כשאנחנו עושים את התנועה וגם כשאחרים עושים אותה, או כשאנחנו משליכים את רגשותינו על אחרים, או שכשאחרים משליכים עלינו את רגשותיהם, או כשאנחנו מורידים הגנות ביקורת, מפעילים נוירוני מראה, וחשים אמפתיה גבוהה לאחר, איך אנחנו יודעים להבחין בין מצב שאנחנו פעלנו לבין מצב שמישהו אחר פעל? איך נוכל להבדיל בין מצב בו הרגש הוא שלנו, או שמישהו אחר השליך עליינו את רגשותיו?


כדי לדעת מי עשה את התנועה אנחנו צריכים להרגיש או לראות את הגוף שלנו עושה אותן.

כדי לדעת של מי הרגש שהתעורר בנו אנחנו צריכים להיות מודעים, ולהפעיל חשיבה ביקורתית: זה באמת אני שחושב שנושא זה כל כך חשוב? אני באמת כועס על X? אני באמת אוהב את Y? אני באמת מרגיש נחות? וכו. מטפלים מכירים את הנושא תוך מעורבות בהליך הזדהות השלכתית. הורים מכירים את התופעה של הזדהות והפיכה לאחד עם הילדים שלהם, ולהפך. ולפעמים נפגעי פגיעה מינית מכירים את התופעה ושואלים: איך זה יכול להיות שיש בי ארבעה אנשים שונים שנבדלים זה מזה ברגשות שלהם, בערכים שלהם, בהבעות שלהם, בתנועות שלהם? איך זה נוצר?!

מתי לא מרגישים את הגוף? מתי לא מצליחים להפעיל חשיבה ביקורתית?


אם הגענו למצב של אימה עצומה, של חוסר אונים, למצב של התנתק, או כשריכוז ה CO2 שלנו עלה מסיבות שונות, אנחנו על הקסקדה, אנחנו מאבדים תחושת גוף, החשיבה הקוגנטיבית שלנו נותקה מזמן, ואנחנו מאבדים את העצמי שלנו, לא יכולים להבדיל ביננו לבין האחר, מאבדים את גבולות הגוף שלנו, ויכולים "להתמזג" עם האחר, ואף עם העולם כולו.


במיוחד בזמן יראה או פחד מפני כוח עצום וגדול ממני, אנחנו הופכים לראי של האחר.

לרע. או לטוב.


חבר אמר לי פעם שכשהוא רוצה לחוש יראה הוא יוצא לטבע בלילה.

ושם אל מול פחד הלילה ואל מול גדולת השמיים זרועי הכוכבים

הוא חש יראה.


לקריאה נוספת על מצבי חוסר אונים קפא והתנתק מומלץ לקרוא את הפוסטים הנוגעים לקסקדת השרידה.


Fadiga et al: Visuomotor neurons : ambiguity of the discharge or ‘motor’ perception? 2000


תאים של אמפתיה: צבי עצמון גלילאו 2001


https://www.youtube.com/watch?v=l80zgw07W4Y

The neurons that shaped civilization - VS Ramachandran


Saxbe, D., & Repetti, R. L. (2010). For better or worse? Coregulation of couples’ cortisol levels and mood states. Journal of Personality and Social Psychology, 98(1), 92–103. doi:10.1037/a0016959
98 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול

למידה במוח דורשת חזרות בהקשרים שונים - למה הכוונה? דוגמאות של מורים.

למידה במוח יוצרת ומחזקת קשרים בין הנוירונים במוח. למעט מקריי קיצון היא דורשת: חזרות, מרווחות בזמן לאורך זמן, בהקשרים שונים. אנחנו נוהגים להגיד: קשר חזר נבנה חז"ק (חזרות, זמן, קונטקסים שונים). למה הכוו